A nők körülbelül felénél életük során legalább egyszer kialakulhat hólyaghurut, közülük pedig 20-30%-nál visszatérő fertőzésekről beszélhetünk. A visszatérő hólyaghurut jelentős mértékben ronthatja az életminőséget, és az érintettek 60%-ánál depresszió vagy szorongás is előfordulhat.
Visszatérő hólyaghurutról akkor beszélünk, ha a betegnek hat hónapon belül legalább két, vagy egy éven belül három alkalommal jelentkezik húgyúti fertőzése. A korszerű kezelési megközelítések célja a fertőzések megelőzése és az életminőség javítása, minimalizálva az antibiotikumok szükségtelen alkalmazását.
Hólyaghurut kockázati tényezők
A menopauza előtti korcsoportban a visszatérő hólyaghurut legfontosabb rizikófaktorai a közösülés, az egy éven belüli új szexuális partner, a saját vagy anyai anamnézisben szereplő húgyúti infekciók, a helyi fogamzásgátló módszerek alkalmazása (méhen belüli eszközök), valamint a hüvelyflóra károsodása.
Menopauzát követően jellemző rizikófaktor a hüvelyflóra károsodása a csökkenő ösztrogénszint miatt és az anamnézisben szereplő húgyúti fertőzések előfordulása. Mindkét rizikó csoportban tehát fontos szerepet játszik a genetika, vagyis húgyúti infekciókra való hajlam.
Okok és tünetek
A fertőzést általában a végbélből származó baktériumok, leggyakrabban az Escherichia coli nevű baktérium okozza. Amikor a hüvely normál védőflórája megváltozik, különösen a tejsavbaktériumok hiánya esetén a nők hajlamosabbá válhatnak arra, hogy fenti baktériumok megtelepedjenek a hüvelyben, majd onnan a húgyutakba jutva fertőzést okozzanak.
A hólyaghurut jellegzetes tünetei közé tartozik a gyakori vizelési inger, a fájdalmas vizelés, az alhasi fájdalom, valamint esetenként a véres vizelet.
Fontos hangsúlyozni, hogy a véres vizelet jelenléte nem utal súlyosabb fertőzésre! Az egyszerű, nem komplikált hólyaghurut kezelésére jelenleg elsősorban foszfomicin-trometamol (3 gramm egyszeri dózisban) vagy másodsorban nitrofurantoin (napi 3×100 milligramm, 5 napon át) alkalmazható.
Mindkét gyógyszer Magyarországon vényköteles. Súlyosabb vagy visszatérő esetekben az antibiotikum-kezelés időtartama egy hétre hosszabbítható, amely két adag foszfomicin-trometamol 72 órás időközzel történő bevételével valósítható meg. (Két por adagos kiszerelés.)
Aki ismeri a rizikófaktorait, próbálja meg azokat kiiktatni. Még tünetmentes esetben fordítsunk igényt a megelőzésre.
Nem antibiotikum alapú megelőzés
Magyarországon is elérhető olyan szájon át szedhető készítmény, amely az E coli baktérium inaktivált formáját tartalmazza. Az alkalmazása során az immunrendszer aktiválódik, így csökkenthető a fertőzések kiújulásának esélye. Kúraszerűen alkalmazható, vényköteles.
A hüvely és a húgyutak közelsége miatt az egészséges hüvelyi flóra fontos szerepet játszik a húgyúti fertőzések kiújulásának megelőzésében.
A hüvely pH-jának egyensúlyát szájon át szedhető vagy helyileg alkalmazható hüvelyi probiotikumokkal is helyre lehet állítani. A Lactobacillus törzsek tejsavat termelnek, amely savas környezetet biztosít (pH 3,8–4,5), ezzel gátolva a kórokozók, például az coli elszaporodását.
A D-mannóz egy természetes cukormolekula, amely segít megakadályozni, hogy a baktériumok, például az coli, megtapadjanak a húgyhólyag nyálkahártyáján, ezáltal hatékonyan hozzájárulhat a húgyúti fertőzések megelőzéséhez és kezeléséhez.
A javasolt napi adag 2 g, amelyet érdemes lefekvés előtt bevenni. Így a húgyhólyagban hosszabb ideig fejtheti ki hatását, különösen az éjszakai órákban, amikor a vizeletürítés ritkább. Olyan vény nélkül kapható készítmény is elérhető, amely kombináltan tartalmaz probiotikumot, vörösáfonya-kivonatot és mannózt.
A menopauza után az ösztrogénszint csökkenése a hüvelyben a védő tejsavbaktériumok számának jelentős csökkenéséhez vezet. Emellett a húgycső és a hüvely kötőszöveteinek vérellátása is romlik, ami gyengébb helyi immunválaszt eredményezhet.
Kutatások szerint a hüvelyen keresztül alkalmazott helyi ösztrogénkészítmények hatékonyan csökkentik a húgyúti fertőzések fellángolásainak gyakoriságát,
mivel segítenek helyreállítani a hüvelyi mikrobiomot és javítják a szövetek állapotát. Magyarországon létezik vényköteles és nem vényköteles formája is a lokálisan alkalmazható ösztrogéneknek. Emlőrák esetén nem alkalmazhatók!
Kezelési módok
Amennyiben a megelőzés nem volt sikeres és az egyértelmű húgyúti fertőzés jelei mutatkoznak, jellemző a rossz közérzet, kellemetlen szagú vizelet, hólyagürítés utáni fájdalom.
A 3g foszfomicin-trometamol kezelést követően 6-8 óra múlva enyhül a fájdalom, a közérzet javul, mert az aktív fertőzés többnyire megszűnik. Akár napokig visszamaradhat egy kellemetlen hólyagfájdalom, főként vizeletürítést követően. Ez a jelenség nem feltétlenül jelenti, hogy a kezelés sikertelen volt. A háttérben általában az áll, hogy a húgyhólyag falának védelmet biztosító bevonata a gyulladás következtében megsérült és a vizelet savtartalma vagy az étel ürített fűszermaradványai irritálják a hólyagfalat.
Próbáljunk meg ezekben az esetekben hialuronsav és chondroitin-szulfát kombinációját szedni (ízületek védelmére árulják ilyen formában) napi 3 alkalommal, mielőtt egy újabb tasak foszfomicint használnánk.