A 2-es típusú cukorbetegség ma már világszerte népbetegségnek számít. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint több mint 420 millió ember él ezzel a krónikus anyagcsere-betegséggel, és a szám évről évre emelkedik. De vajon valóban „visszafordítható” a cukorbetegség? Meg lehet gyógyulni belőle, vagy csak kontroll alatt tartható? A válasz – mint sokszor az orvostudományban – árnyalt: igen is, meg nem is.

 

A cukorbetegség előszobája: inzulinrezisztencia

A 2-es típusú diabétesz kialakulása hosszú, akár 10–15 éves folyamat eredménye. Mielőtt a vércukorszint ténylegesen kórosan megemelkedik, a szervezet egy sor hormonális változáson megy keresztül. Az egyik legfontosabb korai jel az inzulinrezisztencia – az az állapot, amikor a sejtek érzéketlenné válnak az inzulin hatására.

Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy a szervezetnek egyre több inzulinra van szüksége ahhoz, hogy ugyanazt a vércukorszintet fenntartsa. Ez hosszú távon kimeríti a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit, és kialakul a diabétesz.

Fontos tudni, hogy ebben a szakaszban még nem beszélünk cukorbetegségről, de az elhízás, a mozgásszegény életmód, a túlzott szénhidrátbevitel és a genetikai hajlam együttesen fokozzák a rizikót.

 

Lehet „visszafordítani” a cukorbetegséget?

A válasz: részben igen. Ha a cukorbetegséget elsődlegesen az életmódbeli tényezők okozzák – például túltáplálkozás, mozgáshiány, elhízás –, akkor életmódváltással jelentős javulás érhető el. Több kutatás is igazolta, hogy megfelelő étrenddel és rendszeres testmozgással a vércukorszintek normalizálódhatnak, akár gyógyszeres kezelés nélkül is.

Az egyik legismertebb kutatás a DiRECT study (Diabetes Remission Clinical Trial) volt, amelyet az Egyesült Királyságban végeztek. A vizsgálat során 2-es típusú cukorbetegek egy csoportja nagyon alacsony kalóriatartalmú diétát követett, és az első év végére a résztvevők közel 46%-ánál elérték a cukorbetegség remisszióját – vagyis a vércukorszint gyógyszer nélkül is normális értékre állt vissza. A legjobb eredményeket azok érték el, akik legalább 10 kg-ot fogytak (Lean et al., Lancet, 2018).

Nem minden 2-es típusú cukorbetegség azonos eredetű. Ha valaki normál testsúllyal, kiegyensúlyozott étrend mellett lesz cukorbeteg, és erős genetikai hajlama van az állapotra, akkor az életmódváltás önmagában nem mindig elég a teljes normalizálódáshoz.

Ezekben az esetekben a betegség nem visszafordítható, de jól kezelhető gyógyszeres terápiával, diétával és fizikai aktivitással.

 

Mi történik, ha „visszatérünk a régi életmódhoz”?

A legnagyobb veszély abban rejlik, ha a páciens a vércukorszint javulását gyógyulásként értelmezi, és visszatér a korábbi rossz szokásaihoz. Ez sajnos gyors állapotromláshoz vezethet. A cukorbetegséget „elindító” életmódbeli problémák nem tűnnek el, csak kontroll alatt tarthatók – ezért a terápia élethosszig tartó elköteleződést igényel.

 

Szempont Igen Nem
Életmódbeli eredetű cukorbetegség esetén
Genetikai hajlam dominál
Diéta, mozgás, gyógyszer hatására normalizált vércukorszint
Visszatérés a régi életmódhoz után nem jön vissza a betegség
A beteg végleg „meggyógyultnak” tekinthető

 

A kulcs: hosszú távú életmódváltás

A 2-es típusú diabétesz nem gyógyul meg véglegesen, de sok esetben tünetmentessé tehető – ez az, amit szakmailag remissziónak nevezünk. Ez azonban csak akkor tartható fenn, ha a beteg tartósan változtat az életmódján.

A „visszafordítás” tehát inkább azt jelenti, hogy vissza tudunk térni a normális anyagcseréhez, de csak akkor, ha nem engedjük el újra a gyeplőt.

 

Hivatkozások:

  1. Lean MEJ, et al. „Primary care-led weight management for remission of type 2 diabetes (DiRECT): an open-label, cluster-randomised trial.” The Lancet, 2018.
  2. WHO – Diabetes. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diabetes
  3. Taylor R. „Type 2 diabetes: etiology and reversibility.” Diabetes Care, 2013.