Oldal kiválasztása

A fogamzásgátlási módszerek között két fő csoportot különböztetünk meg: hormonmentes és  hormont tartalmazó módszerek illetve eszközök. A megfelelő kiválasztásában a két legfontosabb szempont a biztonságosság és a hormonhatás. 

Hormonmentes fogamzásgátlók: a helyi hatású spermaölő szerek, a gumióvszer, a pesszárium, a sterilizáló műtét és a méhen belüli réz spirálok vagy gyöngyök. Természetes fogamzásgátlónak használható a ciklusdiagnosztika, amelyről utolsó sorban fogok írni, annak ellenére, hogy nem elhanyagolható módszer. Országunkban elérhető hormontartalmú fogamzásgátlók a kombinált fogamzásgátló tabletták, tapaszok és hüvelygyűrűk, az egy komponensű fogamzásgátló tabletták és az ugyanezt az egy hormont tartalmazó méhen belüli eszközök. Ez utóbbit szokás „hormonos spirál”-ként emlegetni, holott nem spirál és a hormontartalma is a legalacsonyabb mind közül.

fogamzásgátlók

Hormonmentes fogamzásgátlók

A helyi hatású spermaölő szerek

Magyarországon egyetlen cég terméke ismert széles körben. Ennek a terméknek a hivatalos betegtájékoztatójában található az a mondat, hogy „Ez a módszer jelentősen csökkenti a terhesség kockázatát, de annak esélyét nem képes teljesen kivédeni.” Jól használható azonban hüvelyfertőzések ellen, tehát a nemi úton elkapható betegségek kockázatát csökkenti. Ugyancsak a betegtájékoztatóban olvasható, hogy „Ez a fogamzásgátlási módszer rendkívül hatásos, ha az alkalmazás szabályait szigorúan betartják, a Pearl-index 0,74 (átlagérték).”

A spermicidek használhatók önmagukban, ám legtöbbször más fogamzásgátló módszer, például pesszárium vagy óvszer kiegészítéseként alkalmazzák.

Gumióvszer és a pesszárium

Amennyiben az óvszer és a pesszárium membránján egyáltalán nem jut át spermium a hüvely felé, úgy igen biztonságos módszernek tekinthető mindkét eszköz. A gumióvszer használatánál a túl késői használatot és a lecsúszást, anyagszakadást lehetne említeni. A pesszárium esetében a nem megfelelően felhelyezett eszköz a leggyakoribb hibaforrás.

Vannak nemi úton terjedő betegségek, amelyekkel szemben az óvszer véd, de nem köztudott, hogy például a HPV ellen nem biztonságos. Nemi betegségek és a terhesség ellen a biztonság növelhető a helyi hatású spermaölő szerekkel kombinációban használva.

Sterilizáló műtét

Lényege  az, hogy a petevezetőt elzárják vagy eltávolítják, így a spermium petesejt felé vezető útját elzárják a megtermékenyítés lehetősége elől. A műtétet el lehet végezni császármetszés esetén, de akár laparoszkópos módszerrel is.

Magyarországon a sterilizáló műtétek elvégezhetősége szigorúan szabályozott az EÜTV 187 § által. Kiragadva egy részletet a teljesség igénye nélkül: „…személy kérelmére családtervezési célból 40. életévét betöltött vagy három vér szerinti gyermekkel rendelkező személynél végezhető el. (….) A művi meddővé tétel elvégzése iránti kérelem benyújtásakor az egészségügyi szolgáltató tájékoztatja továbbá a kérelmezőt arról, hogy amennyiben a kérelmező a művi meddővé tételre irányuló beavatkozás igénybevételére vonatkozó szándékát fenntartja, a tájékoztatást követő hat hónap elteltével az egészségügyi szolgáltatónál történő ismételt megjelenése szükséges. Ha a kérelmező e tájékoztatást követő hat hónap elteltével az egészségügyi szolgáltatónál megjelenik és nyilatkozik arról, hogy a művi meddővé tétel elvégzése iránti kérelmét fenntartja, a beavatkozás elvégzésére az ettől az időponttól számított hat hónap elteltével kerülhet sor, kivéve, ha a kérelem fenntartásáról szóló nyilatkozat megtételét követően a beavatkozás soron kívüli elvégzését szülészeti vagy más műtéti esemény lehetővé teszi.”

A sterilizáló műtétet követően az illető nőnek csak lombikprogram keretén belül születhet gyermeke.

Réztartalmú méhen belüli eszköz (Intrauterin Device, IUD)

A réznek kiváló spermaölő tulajdonsága van. A világháborúk után sokféle méhen belüli eszközt kipróbálva jutottak el a mai hormonmentes spirálnak hívott eszközhöz. Napjainkban kétféle módon tartják a méh üregén belül a réz hatóanyagot: egy T alakú műanyag eszköz szárára spirálba tekerve vagy egy összegombolyodott damilszálra gyöngyök formájában felfűzve.

A réztartalmú méhen belüli eszközök idegentestként viselkedve akadályozzák a megtermékenyült petesejt beágyazódását a méh üregébe illetve réztartalmuk által spermaölő tulajdonsággal bírnak. Öt éven belül el kell távolítani a méh üregéből, mert ezt követően a kismedencei gyulladások száma jelentősen megnő a „fent felejtett” eszközök esetében. Ezért a méhen belüli eszközök tartalmaznak egy jelzőszálat, amelyet a méhszájon keresztül a hüvelybe hagynak „lógni”, hogy ezt megragadva egyszerűen eltávolíthatóak legyenek. A Pearl index 0.3-0.8, ezen belül a rézgyöngyök hatékonysága jobb, bár ez csak megfelelő felhelyezés esetében igaz.

A spirálokat nőgyógyász helyezi fel, távolítja el. A felhelyezés menstruáció harmadik napján a legkönnyebb, de lehetséges a ciklus egyéb időszakaszaiban is. A felvihető fertőzések elkerülése érdekében a felhelyezés előtt három napig érdemes hüvelyfertőtlenítő kúpokat használni. Recept nélkül is kaphatók jódtartalmú vagy ezüst kolloid tartalmú, rendkívül jó fertőtlenítő hatással bíró szerek.

A spirálok mellett előfordulhat terhesség, amely a szokásos módon kihordható. Gyakori mellékhatás a görcsösebb, bővebb menstruációs vérzések. A havivérzés akár elhúzódó is lehet. A hormonmentes eszközök mellett gyakoribb a kismedencei gyulladás előfordulása, amely akár meddőséget is okozhat, ezért szülés előtt álló nőknek nem ajánlott, csak végső választandó eszközként. A kismedencei gyulladások vélhetően a jelzőszál mentén kúsznak fel a méh üregébe, ezért  vannak olyan kezdeményezések, amelyek a jelzőszál nélküli felhelyezést javasolják. Ez utóbbi megoldás esetén az eltávolítás okozhat gondot.

 

Hormontartalmú fogamzásgátló eszközök

A hormontartalmú fogamzásgátlóknak megvan a maguk helye a nőgyógyászati ellátásban.  Az embrió létrejöttét finoman hangolt hormonhatások szabályozzák. A hormontartalmú fogamzásgátlók ideiglenesen megváltoztatják a fenti mechanizmust, megakadályozva ezzel a nem kívánt terhességet. Az eredeti fogamzásgátló tabletták igyekeztek a női ciklust úgy utánozni, hogy közben a terhesség létrejöttét megakadályozták. Ehhez a két fő női hormont használták: az ösztrogént és a progeszteront, pontosabban ezek módosított, szintetikus változatait. A fogamzásgátlók használata során olyan nem várt jótékony hatásokat tapasztaltunk, amelyeket a későbbiek folyamán felhasználtunk egyéb nőgyógyászati rendellenességek kezelésére. Sajnos negatív hatásokat is tapasztaltunk. Ha csak ezeket a negatív dolgokat vesszük figyelembe, akkor a hormonális fogamzásgátlók könnyen ellenséggé válhatnak a szemünkben. Nem a hormonok összességében, hanem azok nem megfelelő használata okozhat károkat.

Kombinált fogamzásgátló tabletták, hüvelygyűrűk és tapasz

Az östrogén és a progeszteron a két fő női nemi hormon, amelyek havi szintű változásai felelősek a ciklusért. A kombinált fogamzásgátlókban ezek a hormonok szintetikus formában, állandó mennyiségben vannak jelen. Az első generációs tablettákat úgy adagolták, hogy utánozza az átlagos 28 napos menstruációs ciklust. Vagyis egy adag végén, a tabletták szedésének szüneteltetésekor a tabletta használója megvonásos vérzést tapasztalt. Ez a 28 napos ciklus csalóka, mert a tabletta szedésének esetén a méhüregi vérzésnek nincs jelentősége, hiszen nem a saját hormonális működésünkről nyújt információt. A tabletták napi szintű szedése esetén a legtöbb nőnél a saját ciklus megszűnik, tehát nem érik meg megtermékenyíthető petesejt. További hatásuk, hogy elvékonyítják a méh nyálkahártyáját, amibe a terhesség ily módon nem tud beágyazódni. A tabletták hormontartalma viszonylag állandó, de a nők érzékenysége a különböző hormonokra változó. Előfordul, hogy tablettát kell váltani összetevő vagy hormontartalom alapján.

Manapság az ötödik generációs kombinált fogamzásátlóknál tartunk. Az összetevőjük változatos, a hatóanyag milyensége alapján nem csak fogamzásgátlásra, hanem terápiás célból is használjuk őket. Tüneti kezelés céljából policisztás ovárium szindrómában szenvedő nőknél, terápiás célból fájdalmas menstruáció szindrómánál, de felhasználhatóak bő menstruációs vérzések fékezésére is és nincs itt a lista vége.

Előbbiekben leírtam, hogy miért szerethetjük a fogamzásgátló tablettákat, de úgy teljes a kép, ha szót ejtünk a hátrányaikról is.

A kombinált fogamzásgátlók szintetikus ösztrogént tartalmaznak, amelyek legnagyobb hátránya a trombózisra hajlamosító képességük. A trombózis életveszélyes állapot, indokolatlan vérrög képződést jelent az erek valamelyik részén. Egy fiatal nő általában nincs kitéve trombózis veszélynek még kombinált fogamzásgátló szedésének esetében sem, amennyiben nincs erre kifejezett genetikai hajlama vagy nem kényszerül hosszabb távon inaktivitásra. A trombózis hajlamot érdemes a fogamzásgátlók szedése előtt kivizsgáltatni. Hosszabb ágyban fekvés, műtét, betegség esetében az ösztrogén tartalmú tabletták szedését kifejezetten javasolt abbahagyni vagy ösztrogén mentes változatukra áttérni. A tabletták hormontartalma olyan mennyiségű, hogy egy nap alatt nagyrészt kiürülnek a szervezetből.

40 év fölötti nők trombózishajlama magasabb, fogamzásgátló igénye esetén egy komponensű tablettát javaslunk.

Az ösztrogének a vérnyomást és a migrént is befolyásolják. A migrén nem azonos a tenziós fejfájással, amit az emberek nagy többsége többször is megtapasztal életében, hanem féloldali fájdalommal, látászavarral, fénykerüléssel jár együtt. Kimutatott migrén esetében az ösztrogének használatát el kell kerülni.

További kellemetlen mellékhatások lehetnek: meg nem határozható „nyomasztó érzés”, víz visszatartás és ödémásodás, libidócsökkenés.

Eddig az ösztrogén tartalmú tablettákról írtam, de hasonló hatásúak és ugyancsak kombinált fogamzásgátlónak minősülnek a tapasz és hüvelygyűrű formájában bevitt ösztrogén és gesztagén. A különbség annyi, hogy a hatóanyag hormontartalom nem a bélből, hanem a bőrről vagy a hüvelyhámról szívódik fel.

Tudni kell, hogy szoptató anyák nem szedhetik, mert megszakítja az anyatej termelődését.

Egy komponensű fogamzásgátló tabletták

A különbség a kombinált fogamzásgátlókhoz képest, hogy nem tartalmazzák ösztrogén, csak a gesztagén komponenst. Nem célja, hogy utánozza a női ciklust és az sem, hogy megvonásos vérzés keletkezzen. A tablettákat folyamatosan kell szedni. Jellemzőjük, hogy a használatuk elején inkább pecsételgető random hüvelyi vérzéseket, hosszabb távú szedésük esetén vérzésmentességet okozhatnak.  Ez  utóbbi nem menopauzát jelent, a saját ösztrogének zavartalanul termelődnek a szervezetben. A vérzés hiányát leginkább az okozza, hogy a gesztagének elvékonyítják a méh nyálkahártyáját, vagyis azt a területet, amely a későbbi menstruációt termeli.

Mivel nem tartalmaznak ösztrogént, trombózis hajlam vizsgálatra (emiatt) nincs szükség , a vérnyomást és migrént nem befolyásolja. Szoptató anyák, 40 évnél idősebb nők is szedhetik, akár 50 éves korig.

Hormontartalmú méhen belüli eszközök

Másik nevükön „hormonos spirál”. Annak ellenére, hogy ez a név nem helytálló, annyira elterjedt, hogy szakmai szinteken is ekképpen említjük.

Ki merem mondani, hogy ez a fogamzásgátló eszköz személyes kedvencem. A T alakú műanyag eszköz arra szolgál, hogy a méh üregében maradjon egy aprócska gyógyszerleadó rendszer, amelyben gesztagén tartalom van és 3-7 éven keresztül biztosít gondmentes fogamzásgátlást. Előnyei közé tartozik, hogy rendkívül alacsony a hormontartalma, mert kizárólag ott kell hatnia, ahová felhelyezték: a méh nyálkahártyáján. Többségében még a petefészek hormontermelése is érintetlen. Alig valamennyi gesztagén szívódik fel a véráramba, tehát a fogamzásgátló tabletták által jól ismert „nyomasztó érzés” egyáltalán nem jelentkezik. A gesztagén ellazítja a méhet, kisebb annak görcskészsége. A magasabb hormontartalmú eszközök esetében a menstruációs vér teljes hiányát is megtapasztalhatjuk, annak ellenére, hogy a petefészek hormonális ciklusa zavartalanul működik. Ez utóbbi azt eredményezheti, hogy a női ciklus egyéb tüneteit, mint az emlők fájdalmas duzzanata vagy az ovuláció érzete, továbbra is érezhetjük.

Megfelelő felhelyezés mellett terhesség alig fordul elő. Kismedencei gyulladás esélye jóval kisebb, mint a hormonmentes, réztartalmú eszközök esetében. Ez utóbbi hatások annak tulajdoníthatók, hogy a gesztagéntartalom hatására a méhszájban egy sűrű nyák képződik, amely áthatolhatatlan akadály spermiumok és baktériumok számára egyaránt.

A hormontartalmú fogamzásgátlók mellékhatásai

Gesztagének nélkül nincs hormonális fogamzásgátló. Az ösztrogén komponenst ki lehet hagyni, de a progeszteron származékot nem. A hosszan tartó gesztagén hatás minimálisan, de emeli az emlőrák esélyét. Vizsgálatok azt mutatják, hogy az emlőrák emelkedésének esélye nem a hormontartalom nagyságával, hanem a kezelés hosszával van összefüggésben.

A progeszteron és származékainak egy másik problémája az arra érzékeny egyéneken a depresszióra hajlamosító hatás. Elenyészően kevés nő esetében jelentkezik, de ha igen, a hormonális fogamzásgátlókat el kell hagyni.

A harmadik probléma a progeszteronokkal, hogy rontják az inzulin érzékenységet. A hatás többnyire minimális, de kétségkívül zavaró lehet, főleg egy olyan társadalomban, ahol a szénhidrátok korlátlanul elérhetőek.

 

Kulcsfogalmak: spermicid, HPV, pearl index, pesszárium, ösztrogén, progeszteron, gesztagén,  megvonásos vérzés, menopauza